VIII World Junior Championships TKD ITF Results - 2006

12-16.07.2006 Tegucigalpa, Honduras

 

 


Pattern Female Pattern Male
I Dan I Dan
1 Stephanie Cardinal CAN 1 Diego Oga ARG
2 Lara Granada ARG 2 Maciej Żuk, POL
3 Jessica Wallace CAN 3 Kane Baigent NZL
3 Rebecca Walthall NZL 3 Francisco Fernandez ARG
 
II Dan II Dan
1 Marie Chrystine Blouin CAN 1 Steven Arroyo ENG
2 Genevieve Demarquis CAN 2 Felix Kelly ENG
3 Alexandra Couling NZL 3 Trystan Fung CAN
3 Audrey De Ladurantaye CAN 3 Pierre Lemieux CAN
 
III Dan III Dan
1 Eugenia Fernandez ARG 1 Perlaza Danny USA
  2 Leandro Carballo ARG
  3 Alan Del Cid HON
  3 Luis Del Cid HON
 
TEAM TEAM
1 CAN 1 ARG
2 NZL 2 ENG
3 ARG 3 HON
3 HON 3 POL

Sparring Female Sparring Male
45 kg 52 kg
1 Izabela Honhjec SLO 1 Ramiro Jara ARG
2 Evelyn Altinier ARG 2 Darwin Tabora HON
3 Fiorella Elcano ARG 3 Leszek Kulik, POL
3 Stephanie Suarez USA 3 Richard Martineau CAN
 
50 kg 58 kg
1 Natacha Figueroa ARG 1 Estanislao Serrano ARG
2 Rebeca Walthall NZL 2 Robert Vaida ROU
3 Adriana Moncada USA 3 Denis Drapic SLO
3 Anja Roj SLO 3 Piotr Dryja, POL
 
55 kg 63 kg
1 Monika Gzowska , POL 1 Guillermo Corti ARG
2 bianca Pantel ROU 2 Maciej Żuk, POL
3 Mary Dionne Collins CAN 3 Rodrigo Fernandez ARG
3 Jessie Walker NZL 3 Robert Szervaczius ROU
 
60 kg 70 kg
1 Ilona Omiecińska, POL 1 Edward Harradine ENG
2 Stephanie Maillete CAN 2 Bartosz Marciniak, POL
3 Genevieve Demarquis CAN 3 Leandro Carballo ARG
3 Magdalena Radomiak, POL 3 Alberto Gimenez HON
 
over 60 kg over 70 kg
1 Fernanda Forza ARG 1 Mihai Madaian ROU
2 Sakowska Julia, POL 2 Sławomir Ogłaza, POL
3 Candice Millar NZL 3 Carlos Bonilla ESA
3 Evelyn Salica ARG 3 Marcin Ptak, POL
 
TEAM TEAM
1 ARG 1 ARG
2 POL 2 POL
3 HON 3 CAN
3 NZL 3 NZL

Special Techniques Female Special Techniques Male
Individual Individual
1 Sakowska Julia, POL 1 Mihai Madaian ROU
2 Omiecińska Ilona, POL 2 Tom Walting ENG
3 Genevieve Demarquis CAN 3 Alan Del Cid HON
   
 
TEAM TEAM
1 POL 1 ENG
2 NZL 2 POL
3 CAN 3 NZL
   

Power Test Female Power Terst Male
Individual Individual
1 Alicia Yates NZL 1 Josh Van Pierce NZL
2 Kayla Chapman CAN 2 Mihai Madaian ROU
3 Jessie Walker NZL 3 Samuel Campbell NZL
  3 Nicholas Hahn USA
 
TEAM TEAM
1 NZL 1 CAN
2 ROU 2 NZL
3 CAN 3 POL
   

Female General Classification 
mce   kraj gold  silver  bronze  punkty 
1     New Zeland NZL
2     Poland POL
3     Canada CAN
4     Argentina ARG
5     Romania ROU
6     Honduras HON

Male General Classification 
mce   kraj gold  silver  bronze  punkty 
1     Canada CAN
2     Argentina ARG
3     England ENG
4     Poland POL
     New Zeland NZL
6     Honduras HON
7     United States USA

Medal Classification by Contry 
mce   kraj gold  silver  bronze  punkty 
1     Argentina ARG 9(1)  39(3) 
2     Canada CAN 11  29 
3     Poland POL 36 
4     New Zeland NZL 10  27 
5     England ENG 15 
6     Romania ROU 15 
7     United States USA
8     Slovenia SLO
9     Honduras HON
10     El Salvador ESA
11     Guatemala GUA
     Jamaica JAM
     Nicaragua NIC
     Puerto Rico PUE

Best Competitor Female  Best Competitor Male 
  II  III    II  III 
Julia Sakowska, POL Mihai Madaian ROU
Ilona Omiecińska, POL  
Author:
Date: 2006-06-12 18:24:00
Times it has been read:: 2465
  • Usuarios