XI World Senior Championships TKD ITF Results - 1999

28.08-05.09.1999 Buenos Aires, Argentina


Patterns

Female Male
I degree I degree
1 Pak Myong - North Korea 1 Nurakhunay - Uzbekistan
2 Kołodziej Aneta - Poland 2 Radin Bernard - Malaysia
3 Fiorentino Melania - Italy 3 Sykora - Czech Republic
3 Brabcova Monika - Czech Republic 3 So Byun - KZT Japan
 
II degree II degree
1 Hwang - North Korea 1 Nim Dmitri - Uzbekistan
2 Mikulenkova Jana - Czech Republic 2 Kim Song - North Korea
3 Montenegro Tamara - Nikaragua 3 Wałach Mariusz - Poland
3 La Liberte - Canada 3 Bujold Jonathan - Canada
 
III degree III degree
1 Kim Kyong - North Korea 1 Vladimir Lee - Russia
2 Pascual Jana - Argentina 2 Banega Alejandro - Argentina
3 Oskarsson Mimmi - Sweden 3 Joel Dennis - Canada
3 Dlouha Radka - Czech Republic 3 Azizov Anvar - Tadjikistan
 
Dan IV degree Dan IV degree
1 Jang - North Korea 1 Kim Yong - North Korea
2 Prone Noemi - Argentina 2 Cancelieri Marcelo - USA
3 Kurbanova - Tadjikistan 3 Suska Jarosław - Poland
3 Sagitava Luiza - Uzbekistan 3 Pascual Federico - Argentina
 
Team Patterns Female Team Patterns Male
1 North Korea 1 North Korea
2 Argentina 2 KZT Japan
3 Poland 3 Japan
3 Germany 3 Uzbekistan

 


Sparring

Female Male
up to 52 kg up to 54 kg
1 Tapilatu Bianca - Netherland 1 Jong Hwi Song - North Korea
2 Mikulenkova Jana - Czech Republic 2 Abissamara Daniel - Brazil
3 Oskarsson Mimmi - Sweden 3 Rivas Gonzales - Venezuela
3 Iglesias Paula - Argentina 3 Lybansky - Kazakhstan
 
to 58 kg to 63 kg
1 Cross Julia - Scotland 1 Barada Tomas - Slovenia
2 Kim Hyang - North Korea 2 Golota - Russia
3 Kurbanova - Tadjikistan 3 Kang Yong Nam - North Korea
3 Velazquez Silvano - Argentina 3 Figari Federico - Argentina
 
to 63 kg to 71 kg
1 Kim Yong - North Korea 1 Kerr David - Brazil
2 Silvina Querin - Argentina 2 Lieras Oscar - Puerto Rico
3 Danielson - Sweden 3 Nam Vladislav - Uzbekistan
3 Melo Carolina - Brazil 3 Tapilatu Stephen - Netherland
 
to 70 kg to 80 kg
1 Kapulica Natalija - Germany 1 Idzikowski Tomasz - Poland
2 Ri Chung Hui - North Korea 2 Leousis Nikos - Greece
3 Majorkiewicz Dorota - Poland 3 Bordies Marcelo - Argentina
3 Quintana Romina - Argentina 3 Clark Alan - England
 
over 70 kg over 80 kg
1 Jang Kyong Ok - North Korea 1 Hamper Andrea - Germany
2 Kim Aleutina - Uzbekistan 2 Idzikowski Dariusz - Poland
3 Sasse Birgid - Germany 3 Macek - Czech Republic
3 Rogaczewska Małgorzata - Poland 3 Pierre Guenette - Canada
 
Team Sparring Female Team Sparring Male
1 North Korea 1 Poland
2 Argentina 2 Slovenia
3 Czech Republic 3 Brazil
3 Greece 3 Greece

 


Special Techniques

Female Male
Individual Individual
1 Paek Chun Ok - North Korea 1 Jaromir Michl - Czech Republic
2 Basic Tatiana - Russia 2 Idzikowski Tomasz - Poland
3 Pasek Anita - Poland 3 Yang Ki Yong - North Korea
3 Alevtina Kim - Uzbekistan  
 
Team Special Techniques Female Team Special Techniques Male
1 Argentina 1 Argentina
2 Poland 2 Greece
3 Czech Republic 3 Czech Republic
3 Canada 3 North Korea

 


Power Test

Female Male
Individual Individual
1 Kim Kyong Sil North Korea 1 Kim Song Gi - North Korea
2 Sanchez Natalia - Argentina 2 Cataldo Marcelo - Paraguay
3 Lee Amanda - England 3 Patterson Graham - New Zealand
   
 
Team Power Test Female Team Power Test Male
1 North Korea 1 England
2 Poland 2 Croatia
3 USA 3 North Korea
3 Czech Republic  

 


General Clasification

Teams Female 
place   country gold  silver  bronze  score 
1     North Korea
2     Argentina
3     Poland
4     Czech Republic
5     Germany
5     Greece
5     USA
5     Canada

 

Teams Male 
place   country gold  silver  bronze  score 
1     North Korea
2     Poland
2     Argentina
4     Greece
5     Slovenia
5     KZT Japan
7     Japan
7     Uzbekistan
7     Brazil
7     Czech Republic
11     England
11     Croatia

 

General Classification by Country 
place   country gold  silver  bronze  score 
1     North Korea 15  55 
2     Argentina 26 
3     Poland 22 
4     Uzbekistan 12 
5     Germany
6     Czech Republic 15 
7     Russia
8     Brazil
9     Slovenia
10     England
11     Netherland
12     Scotland
13     Greece
14     KZT Japan
14     USA
16     Paraguay
16     Malaysia
16     Puerto Rico
16     Croatia
20     Canada
21     Sweden
21     Tadjikistan
23     New Zealand
23     Italy
23     Nikaragua
23     Japan
23     Kazakhstan
23     Venezuela

 


Best Competitiors

Best Competitior Female  Best Competitior Male 
  II  III    II  III 
Jang Kyon Ok - North Korea Idzikowski Tomasz - Poland
Author:
Date: 1999-08-28 00:00:00
Times it has been read:: 2172
  • Usuarios