VI World Senior Championships TKD ITF Results - 1988

08.04-10.04.1988 Budapest, Hungary

 

 

 

 

 

 

 


Patterns

Female Male
I degree I degree
1 Kim Jong Hui - North Korea 1 Kim Kwang Chol - North Korea
2 Cappelen Antonie - Norway 2 Kim Sok Nam - North Korea
3 An Un Ok - North Korea 3 Egeto Imre - Hungary
3 Nielsen Tone Melvaer - Norway 3 Kim Sun Nam - North Korea
 
II degree II degree
1 Kim Yong Hui - North Korea 1 Svendsen John Arild - Norway
2 Condo Sabrina - Argentina 2 Choe Sang Chol - North Korea
3 Ducharme Isabelle - Canada 3 Affatigato Vincent - USA
3 Han Yun Ok - North Korea 3 Edger Teoh - Malaysia
 
III degree III degree
1 U Jong Hwa - North Korea 1 Sabalain Pablo - Argentina
2 Choe Ryon Hwa - North Korea 2 Maroist Marcel - Canada
3 Ragde Eva Birkefeldt - Norway 3 So Man Chol - Japan
3 Beaulieu Lucie - Canada 3 Vatrano Marcelo - Argentina
 
Team Patterns Female Team Patterns Male
1 North Korea 1 Japan
2 Canada 2 Puerto Rico
3 Hungary 3 North Korea
3 Yugoslavia 3 Norway

 


Sparring

Female Male
up to 52 kg up to 54 kg
1 Vega Omayra - Puerto Rico 1 Papadopoulos Pantelis - Greece
2 Fabian Eva - Hungary 2 Ford Peter - Puerto Rico
3 An Uk Ok - North Korea 3 Galeano Jose - Honduras
3 Kim Un A - North Korea 3 Cheng Chang Onn - Malaysia
 
to 58 kg to 63 kg
1 Hwang Yong Mi - North Korea 1 Rivera Dennis - Puerto Rico
2 Van Den Berg Diana - Netherland 2 Christakos John - USA
3 Condro Sabrina - Argentina 3 Kozak Laszlo - Hungary
3 Papirovnyik Monika - Hungary 3 Weibhardt Joachim - Germany
 
to 63 kg to 71 kg
1 Rajkai Andrea - Hungary 1 Pajewski Krzysztof - Poland
2 Han Yun Ok - North Korea 2 Solano Sixto - Puerto Rico
3 Pazar Gitta - Hungary 3 Isaksen Christian - Greenland
3 Castro Eva - Spain 3 Kiriazos Thomas - Greece
 
to 70 kg to 80 kg
1 Welten Marianne - Netherland 1 Cocu John - Netherland
2 Beaulieu Lucie - Canada 2 Reinic Mladen - Yugoslavia
3 Buissiere Marie Claude - Canada 3 Majer Egon - Yugoslavia
3 Choe Ryon Hwa - North Korea 3 Pigni Fernando - Argentina
 
over 70 kg over 80 kg
1 Lemelin Johanne - Canada 1 Shaur Mario - Argentina
2 Kim Jong Hui - North Korea 2 Agrafiotis Anastas - Greece
3 Hristou Gianna - Greece 3 Samardjija Zoran - Yugoslavia
3 Karin Sandberg - Sweden 3 Ciric Nebojsa - Netherland
 
Team Sparring Female Team Sparring Male
1 North Korea 1 Yugoslavia
2 Hungary 2 Netherland
3 Norway 3 Argentina
3 Canada 3 Canada

 


Special Techniques

Female Male
Nopi Ap Chagi Nopi Ap Chagi
1 Han Yun Ok - North Korea 1 Helmersen Hans Jorgen Norway
   
   
   
 
Nopi Yop Chagi Nopi Yop Chagi
1 Worz Ulrike - West Germany 1 Sabalain Pablo - Argentina
   
   
   
 
Nopi Dollyo Chagi Nopi Dollyo Chagi
1 Han Yun Ok - North Korea 1 Bernardo Eduardo - Argentina
   
   
   
 
  Nopi Bandae Dollyo Chagi
  1 Rivera Dennis - Puerto Rico
   
   
   
 
  Dwio Dollimyo Yop Chagi
  1 Solano Sixto - Puerto Rico
   
   
   
 
Special Techniques Special Techniques
1 Hwang Yong Mi - North Korea 1 Nielsen Kristian - Greenland
   
   
   
 
Team Special Techniques Female Team Special Techniques Male
1 North Korea 1 Puerto Rico
2 Norway 2 North Korea
3 Canada 3 Norway
  3 Argentina

 


Power Test

Female Male
Sonkal Taerigi Ap Joomuk Jirugi
1 Beaulieu Lucie - Canada 1 Blissett Albert - England
   
   
   
 
Yopcha Jirugi Sonkal
1 Papirovnyik Monika - Hungary 1 Totikidis Anestis - Greece
   
   
   
 
Dollyo Chagi Yopcha Jirugi
1 Cappelen Antonie - Norway 1 Buissiere Jean - Canada
   
   
   
 
  Dollyo Chagi
  1 Gantner Chris - USA
   
   
   
 
  Bandae Dollyo Chagi
  1 Katayamaa Jari - Sweden
   
   
   
 
Team Power Test Female Team Power Test Male
1 Hungary 1 England
2 North Korea 2 Canada
3 Canada 3 Hungary
3 Norway 3 Norway

 


General Clasification

Teams Female 
place   country gold  silver  bronze  score 
1     North Korea 11 
2     Hungary
3     Canada
4     Norway
5     Yugoslavia

 

Teams Male 
place   country gold  silver  bronze  score 
1     Puerto Rico
2     Japan
2     Yugoslavia
2     Wielka Brytania
5     North Korea
5     Canada
7     Netherland
8     Norway
9     Argentina
10     Hungary

 

General Classification by Country 
place   country gold  silver  bronze  score 
1     North Korea 11  54 
2     Puerto Rico 21 
3     Argentina 19 
4     Canada 24 
5     Norway 20 
6     Hungary 19 
7     Netherland 11 
8     Greece 10 
9     England
10     Yugoslavia
11     USA
12     Japan
12     Sweden
12     West Germany
12     Greenland
16     Poland
17     Malaysia
18     Spain
18     Honduras

 


Best Competitiors

Best Competitior Female  Best Competitior Male 
  II  III    II  III 
Han Yun Ok - North Korea Rivera Dennis - Puerto Rico
auteur:
date de: 1988-06-12 18:29:00
Nombre de lectures: 1260
  • Usuarios