V World Senior Championships TKD ITF Results - 1987

22.05-24.05.1987 Athens, Greece

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 


Patterns

Female Male
I & II degree I & II degree
1 Choi Yon Hwa - North Korea 1 Christian Nielsen - Greenland
2 Han Yun Ok - North Korea 2 Pablo Salabran - Argentina
3 Kim Un A - North Korea 3 Frank Rishaug - Norway
3 Hwang Yong Mi - North Korea 3 Dennis Rivera - Puerto Rico
 
III & IV degree III & IV degree
1 Trude Hoff Leirvik - Norway 1 Ham Chol Guu - North Korea
2 Cha Son Yung - North Korea 2 Favero Stefano - Italy
3 Jean Tompkins - USA 3 So Man Chol - Japan
  3 Sixto Solano - Puerto Rico
 
Team Patterns Female Team Patterns Male
1 North Korea 1 North Korea
2 Norway 2 Canada
3 Canada 3 Puerto Rico
3 USA 3 Greenland

 


Sparring

Female Male
I & II degree to 52 kg I & II degree to 54 kg
1 Mariann Engrich - Hungary 1 Petropoulos Kostas - Greece
2 Chew May Lin - Malaysia 2 Papadapulos Pantelis - Greece
3 Fagerli Reidun - Norway 3 V. Sivalingam - Malaysia
3 Paola Zistler - Malaysia 3 Kalarajan - Malaysia
 
I & II degree 58 kg I & II degree 63 kg
1 Ioannidou Maria - Greece 1 Doumbia Paul - Sweden
2 Mai Van Binh - USA 2 Bozidar Strmo - Yugoslavia
3 Kristy Connor - USA 3 Joachim Weibhardt - Germany
  3 Anastasiadis Stavros - Greece
 
I & II degree 63 kg I & II degree to 71 kg
1 Han Yun Ok - North Korea 1 Krouwel R. - Netherland
2 Barron Audrey - Ireland 2 Antonio Maraboni - Italy
3 Adams Julie - Canada 3 Milan Bajich - Yugoslavia
3 Achremowicz Maria - Poland 3 Nielsen Kristian - Greenland
 
I & II degree to 70 kg I & II degree to 80 kg
1 Beaulieu Lucie - Canada 1 John Cocu - Netherland
2 Chi Yon Hwa - North Korea 2 Mladen Reinic - Yugoslavia
3 Buissieres Marie Claude - Canada 3 Dejan Mirkovic - Yugoslavia
  3 Thomaidis Anastasios - Greece
 
I & II degree over 70 kg I & II degree over 80 kg
1 Johanne Lemelin - Canada 1 Galanes Hiram - Puerto Rico
2 Halari Fotini - Greece 2 Carlos Bianchini - Argentina
3 Hristou Ioanna- - Greece 3 Zoran Samardzija - Yugoslavia
3 Karin Sandberg - Sweden 3 Ciazzo Fabio - Italy
 
III & IV degree to 58 kg III & IV degree to 63 kg
1 Trude Hoff Leirvik - Norway 1 Yong Sik Zeeb - USA
2 Cha Son Yong - North Korea 2 Patakfalvy Miklos - Hungary
  3 Bohn Stefan - Germany
  3 Kemerides Haralampos - Greece
 
  III & IV degree to 71 kg
  1 Germain Paul - Canada
  2 Hudson Buddy - USA
  3 Ham Chol Gur - North Korea
  3 Laszlo Antal - Hungary
 
  III & IV degree to 80 kg
  1 Caiazzo Carmine - Italy
  2 Paris Johnson - USA
  3 Whitlow Brad - USA
  3 Orello Ellis - England
 
  III & IV degree over 80 kg
  1 Tsalouhides Theotoros - Greece
  2 Devesa Rafael - Spain
  3 Maroist Marcel - Canada
  3 Purcell Eamon - Ireland
 
Team Sparring Female Team Sparring Male
1 North Korea 1 Greece
2 Canada 2 Yugoslavia
3 Greece 3 England
3 Norway 3 Netherland

 


Special Techniques

Female Male
Nopi Ap Chagi Nopi Ap Chagi
1 Kim Un A - North Korea 1 Hans Jörgen Helmersen - Norway
   
   
   
 
Nopi Yop Chagi Nopi Yop Chagi
1 Kim Un A - North Korea 1 Michael Horn - Germany
   
   
   
 
Nopi Dollyo Chagi Nopi Dollyo Chagi
1 Marie Claude Buissieres - Canada 1 Pierre Guenette - Canada
   
   
   
 
  Nopi Bandae Dollyo Chagi
  1 Sixto Solano - Puerto Rico
   
   
   
 
  Dwio Dollimyo Yop Chagi
  1 Johnson Paris - USA
   
   
   
 
techniki innowacyjne techniki innowacyjne
1 Kim Un A - North Korea 1 Paris Johnson - USA
   
   
   
 
Team Special Techniques Female Team Special Techniques Male
1 Canada 1 Norway
2 North Korea 2 Puerto Rico
3 Norway 3 Malaysia
3 USA 3 North Korea

 


Power Test

Female Male
Sonkal Taerigi Ap Joomuk Jirugi
1 Christina Jansen - Canada 1 Dale Burkhart - USA
   
   
   
 
Yopcha Jirugi Sonkal Taerigi
1 Audrey Barron - Ireland 1 Zournatzis Stayros - Greece
   
   
   
 
Dollyo Chagi Yopcha Jirugi
1 Cheryl Zaccagnini - USA 1 Fabian Nunez - USA
   
   
   
 
  Dollyo Chagi
  1 Dale Burkhart - USA
   
   
   
 
  Bandae Dollyo Chagi
  1 Alain Dumaine - Canada
   
   
   
 
Team Power Test Female Team Power Test Male
1 North Korea 1 USA
2 USA 2 Canada
3 Hungary 3 Puerto Rico
  3 England

 


General Clasification

Teams Female 
place   country II  III  undefined  IV 
1     North Korea undefined 
2     Canada undefined 
3     Norway undefined 
3     USA undefined 
5     Greece undefined 
5     Hungary undefined 

 

Teams Male 
place   country II  III  undefined  IV 
1     North Korea undefined 
2     Greece undefined 
2     USA undefined 
2     Norway undefined 
5     Canada undefined 
6     Puerto Rico undefined 
7     Yugoslavia undefined 
8     England undefined 
9     Netherland undefined 
9     Malaysia undefined 
11     Greenland undefined 

 

General Classification by Country 
place   country II  III  undefined  IV 
1     North Korea 10  undefined 
2     Canada undefined 
3     USA undefined 
4     Greece undefined 
5     Norway undefined 
6     Puerto Rico undefined 
7     Netherland undefined 
8     Italy undefined 
9     Greenland undefined 
10     Hungary undefined 
11     Ireland undefined 
12     Germany undefined 
13     Sweden undefined 
14     Yugoslavia undefined 
15     Argentina undefined 
16     Malaysia undefined 
17     Spain undefined 
18     England undefined 
19     Japan undefined 
20     Poland undefined 

 


Best Competitiors

Best Competitior Female  Best Competitior Male 
  II  III    II  III 
Kim Un A - North Korea Paris Johnson - USA
auteur:
date de: 1987-06-12 18:29:00
Nombre de lectures: 2106
  • Usuarios