XIII World Senior Championships TKD ITF Results - 2003

12.06-15.06.2003 Warsaw, Poland

 


Patterns

Female Male
I degree I degree
1 Ernest Rhiannon - Wales 1 Makinen Ismo - Finland
2 Pawlik Marzanna - Poland 2 Kasza Peter - Hungary
3 Blahova Petra - Czech Republic 3 Birlut Florin - Romania
3 Guseva Alla - Russia 3 Henequin Guy - England
 
II degree II degree
1 Serrando Soledad - Argentina 1 Bujold Maxime - Canada
2 Nagyfugedi Hajnalka - Hungary 2 Hodussow Dimitri - Germany
3 Koivisto Saara - Finland 3 Ionicescu Marius - Romania
3 Kuznetsova Iryna - Ukraine 3 Witzoe Arne - Sweden
 
III degree III degree
1 Cross Julia - Scotland 1 Wałach Mariusz - Poland
2 Wasserman Karina - Argentina 2 Favalli Marcos - Argentina
3 Leino Terhi - Finland 3 Dunn Tim - England
3 Messier Marie-Claudie - Canada 3 Turnunen Jani - Finland
 
IV degree IV degree
1 Anastassiadou Anna - Germany 1 Patterson Graham - New Zealand
2 Lenti Moira - Argentina 2 Banega Alejandro - Spain
3 Pasek-Suska Anita - Poland 3 Suska Jarosław - Poland
3 Tran Joliette - Canada 3 Zuger Jorge - Switzerland
 
Team Patterns Female Team Patterns Male
1 Poland 1 Ireland
2 Finland 2 Poland
3 England 3 Canada
3 Germany 3 Finland

 


Sparring

Female Male
up to 52 kg up to 54 kg
1 Menegazo Carolina - Argentina 1 Serrano Ivan - Argentina
2 Pawlik Marzanna - Poland 2 Ljutic Redzo - Slovenia
3 Messier Marie-Claudie - Canada 3 Luz Daniel - Brazil
3 Nurtaeva Anara - Kazakhstan 3 Zuger Jorge - Switzerland
 
to 58 kg to 63 kg
1 Cross Julia - Scotland 1 Barada Tomaz - Slovenia
2 Lopez Krycia - Germany 2 Bakhromov Shakhob - Russia
3 Jelenic Kristina - Sweden 3 Iuhos Iosif - Romania
3 Quinteros Maria - Argentina 3 Moskaluk Miłosz - Poland
 
to 63 kg to 71 kg
1 Lipa Joanna - Poland 1 Ernest Neil - Wales
2 Clark Sally - Australia 2 Kerr Dawid - Brazil
3 Akesdotter Cecilia - Sweden 3 Favalli Marcos - Argentina
3 Leino Terhi - Finland 3 Mikkola Samuli - Finland
 
to 70 kg to 80 kg
1 Coronel Ana - Argentina 1 Działa Daniel - Poland
2 Anton Diana - Canada 2 Favalli Cesar - Argentina
3 Hollander Antje - New Zealand 3 Krylov Andrey - Russia
3 Koivisto Saara - Finland 3 Rangel Philippe - Brazil
 
over 70 kg over 80 kg
1 Garelik Patricia - Argentina 1 Idzikowski Dariusz - Poland
2 Pasek-Suska Anita - Poland 2 Tentyukov Viktor - Russia
3 Johansson Pernilla - Sweden 3 Carrillo Tiberio - Italy
3 Sasse Birgid - Germany 3 Taveras Norberto A. - Dominicana
 
Team Sparring Female Team Sparring Male
1 Poland 1 Poland
2 Argentina 2 Russia
3 Germany 3 Argentina
3 Sweden 3 Brazil

 


Special Techniques

Female Male
Individual Individual
1 Pasek-Suska Anita - Poland 1 Van Roon Carl - New Zealand
2 Chudarova Evgeniya - Russia 2 Miron Marcel - Romania
3 Blahova Petra - Czech Republic 3 Idzikowski Dariusz - Poland
3 Worz Ulrike - Germany 3 Karstadt John - USA
 
Team Team
1 Poland 1 Poland
2 Canada 2 Romania
3 Finland 3 Moldova
3 Sweden 3 Ukraine

 


Power test

Female Male
Individual Individual
1 Latendresse Annick - Canada 1 Gozdalski Rafał - Poland
2 Jensen Sylvia - Australia 2 Patterson Graham - New Zealand
3 Rogaczewska Małgorzata - Poland 3 Birgerson Mikael - Sweden
3 Walton Lena - New Zealand 3 Sloninov Sergiu - Moldova
 
Team Team
1 New Zealand 1 Ireland
2 Poland 2 Poland
3 Canada 3 Canada
3 England 3 New Zealand

 


General Classification

Teams Female 
place   country gold  silver  bronze  score 
1     Poland 11 
2     New Zealand
3     Finland
3     Canada
5     Argentina
6     Sweden
6     Germany
6     England

 

Teams Male 
place   country gold  silver  bronze  score 
1     Poland 10 
2     Ireland
3     Russia
3     Romania
5     Canada
6     Ukraine
6     New Zealand
6     Moldova
6     Finland
6     Brazil
6     Argentina

 

General Classification by Country  
place   country gold  silver  bronze  score 
1     Poland 11  50 
2     Argentina 28 
3     New Zealand 14 
4     Canada 16 
5     Scotland
5     Wales
5     Ireland
8     Germany 11 
9     Finland 13 
10     Slovenia
11     Russia 10 
12     Romania
13     Australia
13     Hungary
15     Brazil
16     Spain
17     Sweden
18     England
19     Ukraine
19     Switzerland
19     Moldova
19     Czech Republic
23     Dominicana
23     Kazakhstan
23     USA
23     Italy
27     Chile
27     Colombia
27     Krym
27     Croatia
27     Grenada
27     Honduras
27     Indie
27     Jamaica
27     Norway
27     Paraguay
27     Portugalia
27     Puerto Rico
27     Uzbekistan

 


Best Competitiors

Best Competitor Female  Best Competitor Male 
  II  III    II  III 
Cross Julia - Scotland Patterson Graham - New Zealand
Author:
Date: 2003-06-12 00:00:00
Times it has been read:: 2724
  • Usuarios