IX World Senior Championships TKD ITF Results - 1994

25.07-01.08.1994 Kuala Terengganu, Malaysia

 

 

 

 

 


Patterns

Female Male
I degree I degree
1 Cheam Yen Hing - Malaysia 1 Vincent Godbout - Canada
2 Shawn Fujita - USA 2 Chung Soon Min - Malaysia
3 Tatiana Basik - Russia 3 Nestor Barrios - Argentina
3 Ines Capiello - Argentina 3 Kovrbahov Khousnitdin - Uzbekistan
 
II degree II degree
1 Jon Yong Hui - North Korea 1 Hong Jong Hyon - North Korea
2 Beth Woods - USA 2 Alejandro Banera - Argentina
3 Nigina Kurbanowa - Tadjikistan 3 Kazuaki Shibagami - Japan
3 Irina Kuznetsova - Ukraine 3 Chin Tong Lim - Malaysia
 
III degree III degree
1 So Ok Ka - North Korea 1 Mike Morningstar - Canada
2 Briana Detlefsen - USA 2 Lee Eugeniy - Uzbekistan
3 Julie Methot - Canada 3 Won Yong Nam - North Korea
3 Natalia Boltuchova - Russia 3 Federico Pascual - Argentina
 
IV degree IV degree
1 Jang Gyong Ok - Korea 1 Ri Yong Ji - North Korea
2 Sabrina Condro - Argentina 2 Chong Soon Kean - Malaysia
3 Birgid Sasse - Germany 3 Jose Maidana - Argentina
3 Renee Scotland - Canada 3 Mark Roundhwaite - New Zealand
 
Team Patterns Female Team Patterns Male
1 North Korea 1 Malaysia
2 Malaysia 2 North Korea
3 Canada 3 Rosja
3 Tadjikistan 3 Italy

 


Sparring

Female Male
up to 52 kg up to 54 kg
1 Maria Carullo - Argentina 1 Patiparu Tapilatu - Netherland
2 Ri Jong Sim - North Korea 2 Carlos Uriarte - Argentina
3 Tuja Tsetseng - Mongolia 3 Bernard Ak Radin - Malaysia
3 Racis Lilianna - Poland 3 Hong Choi Hyok - North Korea
 
to 58 kg to 63 kg
1 Dlouha Radka - Czech Republic 1 Stephen Tapilatu - Netherland
2 Kołodziej Aneta - Poland 2 Tomas Barada - Slovenia
3 Christina Creatini - Italy 3 Dennis Rivera - Puerto Rico
3 Jurgita Usaite - Latvia 3 Kim Jong Chol - North Korea
 
to 63 kg to 71 kg
1 Elaonora Angelova - Bulgary 1 Ricardo Rieiro Pose - Argentina
2 Inna Khegai - Uzbekistan 2 Brahim Trigui - Germany
3 Pasek Anita - Poland 3 Paul Germaine - Canada
3 Natalia Kovalenko - Ukraine 3 Hwang Suil - KTF Japan
 
to 70 kg to 80 kg
1 Jabłonowska Monika - Poland 1 Fabio Calazzo - Italy
2 Kim Hye Gyong - North Korea 2 Pierre Guenette - Canada
3 Gisela Miceli - Argentina 3 Li Jong Mok - KTF Japan
3 Marie-Cloude Giguere - Canada 3 Tim Marshall - USA
 
over 70 kg over 80 kg
1 Jang Gyong Ok - North Korea 1 Hernan Cisternas - Argentina
2 Mónica Abdala - Argentina 2 Rustam Zijaev - Uzbekistan
3 Victoria Gontcharouk - Ukraine 3 Gassem Mitri - Germany
3 Natalija Kapulica - Germany 3 Mikael Birgerson - Sweden
 
Team Sparring Female Team Sparring Male
1 North Korea 1 Germany
2 Poland 2 Argentina
3 Greece 3 Tadjikistan
3 USA 3 Greece

 


Special Techniques

Female Male
Individual Individual
1 Jo Ye Hyang - North Korea 1 Won Yong Nam North Korea
2 Katarzyna Żołędziewska - Poland 2 Zawirowski Bogusław - Poland
3 Ulrike Wortz - Germany 3 Jaromir Michl - Czech Republic
3 Kristen McCaffrey - Canada 3 Harri Ketamo - Finland
 
Team Special Techniques Female Team Special Techniques Male
1 Poland 1 North Korea
2 North Korea 2 Tadjikistan
3 Russia 3 Poland
3 USA 3 Kyrghiztan

 


Power Test

Female Male
Individual Individual
1 Elaonora Angelova - Bulgary 1 Carlos Bonomo - Argentina
2 Anna Dissenko - Kyrghiztan 2 Marcelo Cataldo - Paraguay
3 Cristina Creatini Italy 3 Ri Kum Chol - North Korea
3 Hon Yong Ju - North Korea 3 Serguei Bitre - Moldova
 
Team Power Test Female Team Power Test Male
1 USA 1 Ireland
2 Russia 2 Canada
3 Tadjikistan 3 Ukraine
3 Mongolia 3 Tadjikistan

 


General Clasification

Teams Female 
place   country gold  silver  bronze  score 
1     North Korea 46 
2     Poland 23 
3     Bulgary 10 
4     USA 18 
5     Argentina 15 
6     Malaysia
7     Czech Republic
8     Russia
9     Kyrghiztan
9     Uzbekistan
10     Canada 10 
11     Germany
11     Tadjikistan
12     Italy
12     Mongolia
13     Lituania
13     Greece

 

Teams Male 
place   country gold  silver  bronze  score 
1     North Korea 31 
2     Argentina 32 
3     Canada 16 
4     Netherland 10 
5     Malaysia 15 
6     Germany 10 
7     Italy
8     Ireland
9     Tadjikistan 10 
10     Poland
10     Uzbekistan
11     Paraguay
11     Slovenia
12     Korean TKD Japan
13     Ukraine
13     Czech Republic
13     Russia
13     Kyrghiztan
13     Greece
13     Finland
13     Japan
13     Moldova
13     New Zealand
13     Puerto Rico
13     Sweden

 

General Classification by Country 
place   country gold  silver  bronze  score 
1     North Korea 11  77 
2     Argentina 45 
3     Poland 28 
4     Malaysia 20 
5     Canada 28 
6     Bulgary 10 
7     Netherland 10 
8     USA 20 
9     Germany 16 
10     Italy 11 
11     Czech Republic
12     Ireland
13     Tadjikistan 16 
14     Uzbekistan
15     Russia 11 
16     Kyrghiztan
17     Paraguay
17     Slovenia
18     Ukraine
19     Greece
19     Korean Taekwon-do Japan
19     Mongolia
20     Finland
20     Japan
20     Lituania
20     Moldova
20     New Zealand
20     Puerto Rico
20     Sweden

 


Best Competitiors

Best Competitior Female  Best Competitior Male 
  II  III    II  III 
Won Yong Nam - North Korea Jang Gyong Ok - North Korea
Author:
Date: 1994-06-12 18:31:00
Times it has been read:: 985
  • Usuarios