III World Junior Championships TKD ITF Results - 1996

5.07-7.07.1996 Praga, Czech Republic

 

 


Patterns

Female Male
I degree I degree
1 Kim Khyong North Korea 1 Kim Chol North Korea
2 Martynova Russia 2 Choi Kazachstan
3 Bláhová Czech Republic 3 Ho KTJ
3 Redina Ukraine 3 Giannuzzi Italy
 
II degree II degree
1 Hwang Myong North Korea 1 Kim Yong North Korea
2 An Kirgistan 2 Valiev Uzbekistan
3 Štechová Czech Republic 3 Niyazov Kazachstan
3 Mościszko Ewa - Poland 3 Aspekov Kirgistan
 
III degree III degree
1 Ri Yong North Korea 1 Jang Ki North Korea
2 Romanova Kirgistan 2 Lim Kirgistan
3 Kim Uzbekistan 3 Lee Uzbekistan
  3 Li Kazachstan
 
Team Patterns Female Team Patterns Male
1 North Korea 1 Kirgistan
2 Kirgistan 2 Uzbekistan
3 Uzbekistan 3 England
3 Poland 3 North Korea

 


Sparring

Female Male
up to 42 kg up to 52 kg
1 Kang Young North Korea 1 Jong Hwi North Korea
2 Raboteg Slovenia 2 Rodchenko Russia
3 Redina Ukraine 3 Berdyev Tadjikistan
3 Hitharie Holandia 3 Szczygielski Mariusz - Poland
 
to 48 kg to 58 kg
1 Gromek Elżbieta - Poland 1 Eržen Slovenia
2 Grégrová Czech Republic 2 Kim Kwang North Korea
3 Koldaeva Ukraine 3 Berezhnev Russia
3 Rader Slovenia 3 Nam Uzbekistan
 
to 53 kg to 63 kg
1 Kim Gum North Korea 1 Ri Chol North Korea
2 Usaite Lituania 2 Lifanov Kirgistan
3 Gietka Iwona - Poland 3 Amelin Ukraine
3 Rozwadowska Canada 3 Campbell Canada
 
to 60 kg to 70 kg
1 Hwang Myong North Korea 1 Motornyi Ukraine
2 Gołębiowska Marta - Poland 2 Kim Jong North Korea
3 Zadorozhnyaya Ukraine 3 Konstantinov Russia
3 Gavrilova Uzbekistan 3 Pieńkowski Daniel - Poland
 
over 60 kg over 70 kg
1 Ri Chun North Korea 1 Idzikowski - Poland
2 Kim A. Uzbekistan 2 Jang Ki North Korea
3 Kousaridou Greece 3 Kotsiov Canada
3 Gabrielova Czech Republic 3 Šimecek Czech Republic
 
Team Sparring Female Team Sparring Male
1 North Korea 1 Poland
2 Kirgistan 2 Poland
3 Greece 3 Slovenia
3 Uzbekistan 3 Kirgistan

 


Special Techniques

Female Male
Individual Individual
1 Paek Chun North Korea 1 Jang Ki North Korea
2 Hwang USA 2 Soultanov Tadjikistan
3 Romanova Kirgistan 3 Arstadt USA
   
 
Team Special Techniques Female Team Special Techniques Male
1 North Korea 1 Poland
2 Poland 2 Kirgistan
3 Uzbekistan 3 Czech Republic
   

 


Power Test

Female Male
Individual Individual
1 Mościszko Ewa - Poland 1 Soultanov Tadjikistan
2 Berlin Szwecja 2 Balazs Hungary
3 Kowal USA 3 Ciancio Italy
   
 
Team Power Test Female Team Power Test Male
1 North Korea 1 North Korea
2 USA 2 Czech Republic
3 Greece 3 Croatia
   

 


General Clasification

Teams Female 
place   country gold  silver  bronze  score 
1     North Korea 12 
2     Kirgistan
3     Poland
4     USA
5     Uzbekistan
6     Greece

 

Teams Male 
place   country gold  silver  bronze  score 
1     Poland
2     North Korea
2     Kirgistan
4     Czech Republic
5     Uzbekistan
6     Croatia
6     England
6     Slovenia

 

General Classification by Country 
place   country gold  silver  bronze  score 
1     North Korea 19  67 
2      Poland 24 
3     Kirgistan 20 
4     Slovenia
5     Tadjikistan
6     Ukraine
7     Uzbekistan 14 
8     Czech Republic
9     England
10     Russia
11     Kazachstan
12     Hungary
12     Sweden
12     Lituania
15     Greece
15     Canada
17     Italy
18     Croatia
18     KTFJ
18     Netherland
18     Finland

 


Best Competitiors

Best Competitior Female  Best Competitior Male 
  II  III    II  III 
Hwang Myong - North Korea Jang Ki - North Korea
auteur:
date de: 1996-06-12 18:22:00
Nombre de lectures: 1587
  • Usuarios