II World Junior Championships TKD ITF Results - 1995

9.06-11.06.1995 Warsaw, Poland

 

 


Patterns

Female Male
I degree I degree
1 Kim Kyong Sil - North Korea 1 Mun Evgeni Kyrghyzstan
2 Kan Evgenitya - Uzbekistan 2 Khalilov D. - Uzbekistan
3 Stechova Andrea - Czech Republic 3 Mancini Leonardo - Italy
3 Davalos Lucila - Argentina 3 Thoi Aleksej - Kazachstan
 
II degree II degree
1 Ri Hun Hui - North Korea 1 Kim Yong Gun - North Korea
2 Iglesias Paula - Argentina 2 Nurahunov Elmourod - Uzbekistan
3 Turcotte Annie Pier - Canada 3 Aspekov Ulan - Kyrghyzstan
3 Żołędziewska Katarzyna, - Poland 3 Davalos Ezequiel - Argentina
 
III degree III degree
1 Kim Gwang Hui - North Korea 1 Jang Ku Yong - North Korea
2 Golzman Larissa - Uzbekistan 2 Li Leonid - Uzbekistan
3 Kurbanova Nigina - Tadjikistan 3 Gnochi Gabriel - Argentina
  3 Lim Denis - Kyrghyzstan
 
Team Patterns Female Team Patterns Male
1 North Korea 1 North Korea
2 Kyrghyzstan 2 Kazachstan
3 Poland 3 Poland
3 Canada 3 Canada

 


Sparring

Female Male
up to 42 kg up to 52 kg
1 Kang Yong Ae - North Korea 1 Jong Hui Song - North Korea
2 Cabral Gabriela - Argentina 2 Głos Marcin - Poland
3 Blais Pascale Canada 3 Berdiev Shuhrat Tadjikistan
3 Hitharie Zippora Holandia 3 Figari Federico - Argentina
 
to 48 kg to 58 kg
1 Kim Bong Dok - North Korea 1 Kang Jong Ho - North Korea
2 Sagitova Luiza Uzbekistan 2 Nam V. Uzbekistan
3 Hekiert Amanda - Poland 3 Kowalski Dawid - Poland
3 Lhome Natalia - Argentina 3 Kozladeroy Teodor Bulgary
 
to 53 kg to 63 kg
1 Iglesias Paula - Argentina 1 Sie Richard Holandia
2 Usaite Jurgita Lituania 2 Ri Chol Jun - North Korea
3 Torcotte Annie Pier Canada 3 Pasić Predrag Croatia
3 Mielnikova Tania Ukraine 3 Pieńkowski Daniel - Poland
 
to 60 kg to 70 kg
1 Carullo Maria - Argentina 1 Kim Yong Gun - North Korea
2 Golzman Larissa Uzbekistan 2 Dziurda Łukasz - Poland
3 Ri Chun Hui - North Korea 3 Solymosi Vilmos Hungary
3 Malorossianova Larissa, Russia 3 Kotsiou Tom Canada
 
over 60 kg over 70 kg
1 Kim Yong Sun - North Korea 1 Hovorka Jiri Czech Republic
2 Kurbanova Nigina Tadjikistan 2 Kurzić Zlatko Slovenia
3 Denisenko Sveta Ukraine 3 Semenenkov Dmitry Russia
3 Charalabidou Greece 3 Lajeunesse Sebastien Canada
 
Team Sparring Female Team Sparring Male
1 North Korea 1 Poland
2 Poland 2 Italy
3 Argentina 3 Uzbekistan
3 Ukraine 3 Canada

 


Special Techniques

Female Male
Individual Individual
1 Paek Chun Ok - North Korea 1 Sultanov Tadjikistan
2 Żołędziewska Katarzyna, - Poland 2 Jang Ki Yong - North Korea
3 Haromova Kara Czech Republic 3 Ermetov Uzbekistan
3 Hwang Jade USA 3 Mario De Lucia Italy
 
Team Special Techniques Female Team Special Techniques Male
1 Ukraine 1 England
2 North Korea 2 North Korea
3 Czech Republic 3 Greece
3 Poland 3 Poland

 


Power Test

Female Male
Individual Individual
1 Kovalenko Natasha Ukraine 1 Fawler Scott - USA
2 Ho Yong Ju - North Korea 2 Chrappan Robert - Hungary
3 Manning Dborah Ireland 3 Kim Song Gi - North Korea
3 Mamatkulova N. B. - Tadjikistan 3 Tellman Thomas Norwegia
 
Team Power Test Female Team Power Test Male
1 Poland 1 Finland
2 USA 2 North Korea
3 - Argentina 3 Tadjikistan
3 Greece 3 Kyrghyzstan

 


General Clasification

Teams Female 
place   country gold  silver  bronze  score 
1     North Korea
2     Poland
3     Ukraine
4     Kyrghyzstan
4     USA
6     Argentina
7     Canada
7     Czech Republic
7     Greece

 

Teams Male 
place   country gold  silver  bronze  score 
1     North Korea
2     Poland
3     England
3     Finland
5     Kazachstan
5     Italy
7     Canada
8     Uzbekistan
8     Greece
8     Tadjikistan
8     Kyrghyzstan

 

General Classification by Country 
place   country gold  silver  bronze  score 
1     North Korea 14  56 
2     Poland
3     Argentina 17 
4     Ukraine
5     Kyrghyzstan
5     Tadjikistan
7     USA
8     Czech Republic
9     Holandia
10     England
10     Finland
12     Uzbekistan 16 
13     Italy
14     Kazakhstan
14     Hungary
16     Lituania
16     Slovenia
18     Canada
19     Greece
20     Russia
21     Ireland
21     Bulgary
21     Croatia
21     Norwegia

 


Best Competitiors

Best Competitior Female  Best Competitior Male 
  II  III    II  III 
Iglesias Paula - Argentina Kim Yong Gun - North Korea
Autor:
Fecha: 1995-06-12 18:22:00
Numero de lecturas: 3118
  • Usuarios
Copyright © 2013 ITF - International Taekwon-Do Federation | Website By Weberos